Bibelleseplan for Tweens – Påske – Dag 2

Ole Kristian Johansen

Dag 2: Jesus besøker sine venner

Selv om det ikke var trygt, visste Jesus at det var Guds plan for ham å dra til Jerusalem.

Jesus visste at han skulle dø. Kan du forestille deg hva som gikk gjennom tankene hans?
Hvis du visste at du snart skulle dø, hvilke siste ting ville du gjort først?

Før han gikk inn i Jerusalem, ønsket Jesus å besøke sine gode venner, Lasarus, Marta og Maria. Så på fredag stoppet Jesus ved hjemmet deres i Betania, like utenfor Jerusalem.

Mens Jesus var sammen med vennene sine, snek en av hans egne disipler, Judas, seg ut av huset. Han gikk for å spørre øversteprestene:
“Hva vil dere gi meg hvis jeg hjelper dere å finne Jesus?”

Det var seks dager igjen til påskefesten.

Har du noen gang opplevd at en venn har skuffet / sveket deg? Tilgav du dem? Tror du Jesus tilgav Judas?

Spørsmål til bibelteksten

Hva tror du? Vil Jesus dra til Jerusalem? Ville du ha dratt hvis du visste at du kunne bli drept?

Bibelteksten

Matteus 20:17-19
Johannes 12:1-9

Skriftsteder fra ulike oversettelser:

Hverdagsbibelen:
“Mens Jesus nå gikk opp til Jerusalem, tok han de tolv disiplene til side på veien og sa til dem: «Se, vi går opp til Jerusalem, og Menneskesønnen skal bli overgitt til overprestene og de skriftlærde. De skal dømme ham til døden og overgi ham til hedningene for å bli hånet, pisket og korsfestet. Men på den tredje dagen skal han reises opp.»”
— Matteus 20:17-19“Seks dager før påske kom Jesus til Betania, der Lasarus bodde – han som Jesus hadde oppvakt fra de døde.”
— Johannes 12:1

Norsk Bibel 88:
 “Og da Jesus dro opp til Jerusalem, tok han de tolv disiplene til side på veien og sa til dem: «Se, vi går opp til Jerusalem, og Menneskesønnen skal bli overgitt til yppersteprestene og de skriftlærde, og de skal dømme ham til døden. De skal overgi ham til hedningene for å bli hånet, pisket og korsfestet, og på den tredje dagen skal han stå opp.»”
— Matteus 20:17-19“Seks dager før påske kom Jesus til Betania, der Lasarus bodde, han som Jesus hadde oppvakt fra de døde.”
— Johannes 12:1

Norsk Oversettelse 24:
 “Mens Jesus nå var på vei opp til Jerusalem, tok han de tolv disiplene til side og sa til dem: «Se, vi går opp til Jerusalem, og Menneskesønnen skal overgis til yppersteprestene og de skriftlærde. De skal dømme ham til døden og overgi ham til hedningene for å bli spottet, pisket og korsfestet. På den tredje dagen skal han stå opp.»”
— Matteus 20:17-19“Seks dager før påske kom Jesus til Betania, der Lasarus bodde, han som Jesus hadde vekket opp fra de døde.”
— Johannes 12:1